دست نوشته های شهید

بخش بعدی                                                                                   بخش قبلی
دست نوشته های شهید محمد مهدی جلیلی بهابادی (بخش نهم)
منطق شهید
منطق شهید، منطقی است امیخته با منطق عشق، آن هم منطق عشق الهی از یک طرف و منطق (اصلاح) و (مصلح) از طرف دیگر. یعنی این دو منطق را اگر با همدیگر ترکیب دهید، «منطق شهید» بوجود می آید، یکی منطق آدم دلسوخته برای اجتماع خودش، دیگری منطق یک عارف عاشق پروردگار خودش، که از ترکیب این دو منطق «منطق شهید» در می آید. منطق شهید را با منطق افراد معمولی نمی توان مقایسه کرد. و به اصطلاح نمیشود منطق شهید را کوچک کرد و در منطق افراد عادی گنجانید اینکه هاله ای از قدس، دور اسم کلمه (شهید) را گرفته است، برای همین است. اگر بگویم:
قهرمان؛ مافوق قهرمان است. اگر بگویم: مصلح؛ مافوق مصلح است. هر چه بگویم؛ مافوق آن است.
هیچ کلمه ای ، جای این کلمه را هرگز نمیگیرد: شهید، شهید.
خون شهید
شهادت، تزریق خون است. تزریق خون به پیکر اجتماع است. تزریق خون به پیکر اجتماعی است که به کم خونی مبتلا شده است. خون شهید هدر نمیرود، بلکه هر ملکول ان به صدها تن خون تبدیل می گردد و در پیکر اجتماع خود وارد میشود و انرا از کم خونی رهایی میبخشد. این شهدا هستند که خون جدید در پیکر اجتماع و در رگ اجتماع وارد می کنند شهید حماسه آفرین است، درملتهایی که روح حماسه مرده است، شهید حماسه می آفریند، انهم حماسه الهی. این است که این حماسه ملت مرده را از نو زنده میکند و از این جاست که اسلام همیشه نیازمند به شهید است، چون همیشه نیازمند حماسه افرینی است؛ آنهم حماسه های نو به نو و آفرینشهای نو به نو. شهید از راه خون خود، خودش را در اجتماع جاوید میکند و خون جاوید در اجتماع به وجود می آورد. از این جاست که شهدا در اسلام مقام بسیار والایی دارند. در حدیث است که خداوند شفاعت 3 طبقه را در روز قیامت قبول می کند:
یکی طبقه انبیاء است. بعد از آن طبقه علماء است. از آنها که بگذریم، طبقه شهداء است.
امیر مومنان (ع) میفرماید: « خداوند شهدا را در روز قیامت با عظمت و جلالی وارد میکند، که اگر انبیاء از برابر آنها بگذرند، اگر سوار باشند به احترام آنها پیاده میشوند.».
تربت شهید
ما که میخواهیم نماز بخوانیم، برای اینکه روی فرش، سجده جایز نیست، با خودمان کمی خاک بر میداریم، که بر ان سجده کنیم. به ما گفته اند؛ حالا که میخواهید خاک یا سنگی بردارید، بهتر است از خاک تربت شهیدان باشد و اگر میتوانید از خاک کربلا تهیه کنید، که آن بوی شهید میدهد. تو خدارا عبادت میکنی، ولی سر روی خاکی بگذار که تماس کوچکی با خون شهید داشته باشد، تا اجر و ثواب تو صد برابر شود. یعنی ارزش شهید را درک کن، که خاک تربت اوبه نماز تو ارزش میدهد. به ویژه شهیدانی همچون شهیدان کربلاء، شهیدان راه آزادی و حقیقت
(این مقاله در مکتب اسلام/ سال 16/ شاره 2 چاپ شده است) ( به نقل از کتاب: جموعه مقالات / شهید مطهری/ ص 119/ مبحث شهد/ فصل 9).
(مسأله هجوم یک بعث عراقی غیرمسلم است بر یک حکومت اسلامی و این قیام کفر علیه اسلام است و بر همه مسلیمن قتال با او واجب است) امام خمینی.

ثبت نظر:
نام و نام خانوادگی(اختیاری):
نظر شما:

نظرات بازدیدکنندگان:
نظری ثبت نشده است